Lipová alej

Je pravda, že motivace přišla až s možností získat příspěvek  od Nadace ČEZ na výsadbu stromů. Dlouho jsme nemuseli přemýšlet kam stromy vysázet. Náletovými dřevinami, trnkami a šípky zarostlá lokalita mezi rybníky Silniční a Nový – Havránek se sama nabízela k vyčištění, obzvláště když po suchém létu uschly i vzrostlé vrby.
Alej právě  lipovou jsme chtěli nejen proto, že jsme v Lipníku, ale také abychom nahradily lípy, které jsme byli časem nuceni kácet pro jejich špatný zdravotní stav. Nehledě na to že lípy, které jsou ve špatném stavu uvnitř zástavby jsou obzvlášť nebezpečné  padajícími  větvemi.  Vzhledem k tomu nás ještě čeká postupné odstranění stromu lípy u hřbitova, kulturního domu a kabin, u Palátovy stodoly a pravděpodobně i redukce stromů na návsi.
V nové Lípové aleji bylo prozatím vysázeno osm stromů na pravé straně aleje, kde je místo ještě pro jeden strom. Byly vysázeny tyto druhy :

1. TILIA AMERICANA  (LÍPA AMERICKÁ),
  2. TILIA CORDATA  (LÍPA MALOLISTÁ),
  3. TILIA MONGOLIKA  (LÍPA MONGOLSKÁ),
  4. TILIA TOMENTOSA (LÍPA STŘÍBRNÁ- TILIA ARGENTEA),
  5. TILIA FLAVESCENS,
  6. TILIA PLATYPHYLLOS (LÍPA VELKOLISTÁ),
  7. TILIA EUCHLORA  (LÍPA ZELENÁ),
  8. TILIA PETIOLARIS.

Stávající vzrostlé  lípy tam zůstanou. Pokud vše půjde podle plánu osázeli bychom i levou část.  Dokončení stávající výsadby bylo 22. listopadu za účasti zástupců nadace ČEZ,  paní Štefánkové a starosty Rouchovan Ing. Černého.

nadacecezcez

Posted by obeclipnik